Haber

Gana’da sıtmayı daha hızlı bulaştıran sivrisinek türü tespit edildi

Afrika’da 5 ülkede tespit edilen ve sıtmayı daha hızlı bulaştırdığı belirtilen sivrisinek türüne Gana’da da rastlandığı bildirildi.

Sağlık Hizmetleri (GHS) Genel Müdürü Patrick Kuma-Aboagye, yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde yapılan rutin sıtma taraması sırasında hastalığı daha hızlı yayan “Anopheles stephensi” adlı sivrisinek çeşidinin tespit edildiğini bildirdi.

Kuma-Aboagye, sıtmayı daha hızlı bulaştıran bu ırkın farklı iklim koşullarına uyum sağladığını da ifade ederek, bu çeşidin kontrolünü koordine etmek için ülkede bir görev gücü oluşturulduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre Güney Asya ve Arap Yarımadası’nın bazı bölgelerine özgü Anopheles stephensi son 10 yılda Afrika’da 5 ülkede tespit edildi.

Gana Gıda ve İlaç İdaresi, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni sıtma aşısı R21’i 13 Nisan’da onayladı.

Her 2 dakikada bir çocuk ölüyor

Asalak sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan ve ortalama 7 günlük kuluçka süresinden sonra ortaya çıkan sıtma; Ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas ağrısı, halsizlik gibi grip benzeri belirtilerle kendini gösterir.

En ölümcül hastalıklardan biri olan ve her 2 dakikada bir çocuğun ölümüne neden olan sıtma, en çok Afrika’da görülüyor.

Kıta genelinde her yıl ortalama 500 bin kişi sıtma nedeniyle hayatını kaybederken, ölümlerin yarısını çocuklar oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu