Ekonomi

Dyson, 2.75 milyar sterlinlik beş yıllık yatırım planının detaylarını açıklıyor

Baş Mühendis Jake Dyson, markanın yazılım ve bağlanabilirlik özelliği olan eserlerine yapılacak 2.75 milyar sterlinlik beş yıllık yatırım planının bir sonraki etabındaki gelişmeleri paylaşıyor.

  • Baş Mühendis Jake Dyson, yayınlanan YouTube görüntüsünde, Dyson’ın beş yıllık yatırım planı hakkında bilgi verirken; bu plan, yazılım ve veri bilimini kullanarak, sorunları daha kullanıcı farkına varmadan çözen ve kendi kendini geliştiren ürünleri içeriyor
  • Açıklanan plan, yılın başlarında Dyson’ın robotik mühendislerini işe almasına dayanıyor
  • Dyson, son on yılda on kat artan yazılım grubunu işe alım çalışmalarını yazılım geliştiricilere ve bilgi bilimcilerine odaklayarak daha da büyütüyor
  • Dyson’ın Jake Dyson liderliğindeki yazılım geliştiricileri ve bilgi bilimcileri, yeni jenerasyon akıllı eserlerden oluşan 10-15 yıllık bir plan üzerinde çalışıyor
  • Teknoloji şirketi, orman yangınları üzere hava kirliliği yaratan olayların global olarak en tesirli olduğu noktaları gösteren ve dünyaya öncülük edebilecek hava kalitesi bilgilerine sahip olduğunu belirtiyor

Dyson Baş Mühendisi Jake Dyson, yayınlanan YouTube görüntüsünde şirketin yazılım tabanlı grubunu oluştururken; yakın vakitte kurulan yazılım tabanlı mühendis grubunun yeni jenerasyon akıllı, kendi kendini geliştiren, kontaklı eserler üzerinde çalıştığını açıklıyor. Yeni teknolojilere 2.75 milyar sterlinlik yatırım planını uygulamakta olan teknoloji şirketinin, yazılım ve bağlanabilirlik alanlarını gelecekteki eser portföyünün merkezine koyduğunu söylüyor. Yazılım ve bağlanabilirlik özelliği bulunan eserler tasarlamanın kullanıcıların hayatını nasıl kolaylaştıracağını ve Dyson teknolojilerine sahip kullanıcıların makinelerinde bir sorunun olduğunun farkına bile varmadan sıkıntıları çözme yollarını anlatıyor.

2012’den bu yana yazılım geliştiricilerinin sayısındaki on kat büyüme sayesinde, Dyson makineleri sayısız sensör, elektronik, denetim sistemi ve yazılım kodu kullanarak giderek daha akıllı hale geliyor.

Sahip olduğu teknoloji sayesinde Dyson eserleri görünmeyeni görünür hale getirebiliyor. Örneğin, Dyson hava temizleyiciler havadaki kirliliği algılayıp yakalayarak kullanıcıları konutlarındaki hava kalitesi hakkında bilgilendiriyor ve gelecekteki eser geliştirmeleri hakkında bilgi veriyor. En yeni Dyson Gen5detect süpürge, mikroskobik partikülleri sayıp boyutlandırarak kullanıcıya hassas datalar sunmanın yanı sıra; 10 yıl evvelki daha mekanik Dyson eserlerinden ileri seviyede geliştirilmiş formda tabandaki toz ve kir alanlarını da gösteriyor.

Amaç, kullanıcı sahip olduğu sürece daha akıllı hale gelen, bir şeylerin yanlış gittiğini fark etmeden evvel sıkıntıları kendi kendine tanımlayabilen, giderebilen ve çözebilen makineler tasarlamak…

Dyson Baş Mühendisi Jake Dyson konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yazılım ve data biliminin bizi götürdüğü yer sonuçsuz çalışmalar ya da muhtaçlık olmayan özelliklerle ilgili değil. Bu, teknolojilerimize bir gaye getirmek ve insanların hayatlarını kolaylaştırmakla ilgili. Endişelenmenize gerek kalmadan eserlerinizle biz ilgileniyoruz. Çok saklı ve sürdürülebilir akıllı teknolojiler üzerinde çalışan ve 15 yıllık bir planla büyüyen mühendislik takımımız için İngiltere, Singapur, Filipinler ve Polonya’daki laboratuvarlarımıza ve kampüslerimize yatırım yaptık.” dedi.

10 yıllık bir yazılım yolculuğu ve ötesi

Dyson son on yılda yazılım ve bağlanabilirlik ekibini İngiltere, Singapur, Malezya, Filipinler, Çin ve Polonya’da 10 katından fazla büyüttü. Uzmanlık alanındaki bu büyüme, Dyson teknolojilerinin daha akıllı hale getirilmesine odaklanıldığını gösteriyor. Bu çalışma yazılımın da ötesine uzanıyor. Dyson’ın veri bilimcileri, robotik, elektronik donanım ve makine öğrenimi mühendisleri yazılımın yanı sıra birlikte çalışıyor ve şirketin toplam mühendislik ekibinin önemli ve büyüyen bir parçasını oluşturuyor. Dyson’daki mesleğinin başındaki mühendislerin yüzde 45’i yazılım tabanlı takımlarda çalışıyor.

Yazılım evvelce tek tek bileşenleri denetim etmekle ilgiliydi, lakin artık Dyson teknolojisinin her fonksiyonunda kritik bir ehemmiyete sahip. Dyson eserlerindeki gömülü yazılım, uygulama ve bulut geliştirme, yerleşik yazılım katmanları, algoritmalar, makine tahsili ve yapay zeka, bölümün son 10 yılda geliştiği temel bir alan olan mekaniğin ötesinde sofistike şeyler yapmalarını sağlıyor. Dyson’ın birinci süpürgesiyle yapabileceğiniz tek şey motoru çalıştırmaktı. Artık Dyson süpürgeleri, sayısız yerleşik sensör, elektronik donanım ve yazılım sayesinde pil ömrü hakkında bilgi veriyor ve güç kullanımını yer tipine nazaran ayarlıyor.

Dyson 360 Heurist robot süpürgeye bakıldığında; kullanıcılar artık konutlarını kendileri süpürmek zorunda kalmıyor, robot onlar için bunu yapıyor. MyDyson uygulamasıyla, kullanıcılara bağlanılabilir eser özellikleri ve şahsileştirilmiş eğitimler basitçe ulaştırılıyor. Dyson, hava temizleyicilerinin ve hava bilimi eğitiminin temelini oluşturan bilgi bilimi ile yeteneklerini geliştiriyor.

Dyson İdare Heyeti Lideri Roland Krueger bahisle ilgili açıklamasında “Dyson; İngiltere, Singapur, Asya, Avrupa ve Amerika bölgelerini kapsayan beş yıllık 2.75 milyar sterlinlik yatırım planını hayata geçirmeye başladı. 2020’nin Kasım ayında güç depolama, robotik, makine tahsili ve e-ticaret üzere yeni teknolojilere yatırım yapacağımızı duyurmuştuk. Artık kelamımızı yerine getiriyoruz. Bu yatırımlar, eser kategorilerimizi genişletmenin ve Dyson için büsbütün yeni eser alanlarının temelini oluşturacak. Tüm şirket genelinde yazılım marifetlerine odaklanan ‘Dijitalleşme Yolculuğumuz’ bu yatırımların temel bir ögesidir ve Dyson için yeni bir sayfa açılmasında tesirli olacaktır.” dedi.

VAKA ÇALIŞMASI: Kirliliğe maruz kalma konusunda eğitim

Altı yıl evvel Dyson birinci hava temizleyicisini bağlanılabilir yaparak kullanıcıların konutlarındaki gerçek vakitli hava kalitesini birinci defa ekrandan ve uygulamadan izleyebilmelerini sağladı. Dyson mühendisleri, 4 milyondan fazla akıllı Dyson hava temizleyicisi tarafından algılanan bu bilgileri, dünya çapında iç yer hava kalitesini haritalamak için kullanıyor. Bağlanılabilir makinelerin canlı takibi, Dyson’ın meydana gelen kirlilik olaylarını görebileceği ve hava temizleyicilerinin insanlara hava kirliliğine maruz kalmama konusunda eğitim verebileceği manasına geliyor. Dyson mühendisleri, Dyson hava temizleyicilerden gelen hava kalitesi bilgilerine dayanarak insanları mahallî bölgelerindeki orman yangınları yahut kum fırtınaları üzere kirlilik olayları hakkında uyarabilen dünyadaki birinci ve tek şirket olduklarına inanıyor. Dyson hava temizleyicilerden her gün Dyson mühendislerine 200 milyon hava kalitesi sinyali gönderilerek gelecekteki araştırmalar hakkında bilgi ve şahsî maruziyet konusunda eğitim veriliyor.

Yakında piyasaya sürülecek olan Dyson Zone, hareket halindeyken ferdî alanınızdaki havayı izlemek ve temizlemek için bu teknolojiyi kullanacak. Dyson Zone bağlanılabilir olacak ve MyDyson uygulaması gerçek vakitli hava kalitesi ve gürültü kirliliği dataları ile haftalık kirlilik trend raporları sunacak. Böylece insanların hava kirliliğine maruz kalmalarını azaltmaları için eğitilmelerine ve korunmalarına yardımcı olacak.

Ürün geliştirmenin yanı sıra, Dyson hava kalitesinin global olarak anlaşılması için araştırma kuruluşları ve akademik kurumlarla iş birliği de yapıyor. Dyson mühendisleri, 2019 yılında Breathe London Wearables projesi için bağlanılabilir Dyson hava kalitesi sırt çantasını geliştirdi. 250 öğrenci, Londra sokaklarında okula gidip gelirken maruz kaldıkları kirliliği izlemek üzere partikül ve gaz sensörleri, GPS ve bir pil paketi ile donatılmış sırt çantasını taktı ve çocukların yüzde 31’i kirliliğe maruz kalmayı en aza indirmek için okula gidiş yollarını değiştirdi. Akıllı sırt çantaları, Afrikalı çocuklar arasındaki astım oranlarını anlamak amacıyla Londra Queen Mary Üniversitesi tarafından yürütülen CAPPA projesinin bir parçası olarak şu anda Sahra bölgesindeki altı Afrika ülkesi olan Gana, Malavi, Nijerya, Güney Afrika, Tanzanya, Uganda ve Zimbabve’de kullanılıyor.

Gelecek planları

Dyson, 2025 yılına kadar eser portföyünü iki katına çıkartarak yeni teknolojilere yönelik beş yıllık 2.75 milyar sterlinlik yatırım planını uygulamaya başladı. Dyson, kendi kendini geliştiren eserler tasarlamaya uzun vadeli bakarken, teknolojilerine, MyDyson uygulamasına ve kullanıcı tecrübesine artan zekayı yerleştirirken, elektronik donanım, yazılım ve irtibat bu plan içerisinde temel bir rol oynuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu