Haber

AB’ye göre Rusya’nın ateşkes açıklaması zaman kazanma çabası

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, Rusya’nın Ortodoks Noeli nedeniyle Ukrayna’da yaşanan savaşta geçici ateşkes ilan ederek toparlanmak için zaman kazanmaya çalıştığını belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeye ilişkin Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, savaş sırasında sahada son durumun ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, Rusya’nın son haftalardaki saldırılarının ilan ettiği tek taraflı ateşkesle çeliştiği, barışı sağlamanın tek yolunun Rus askerlerinin Ukrayna’dan çekilmesi olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu tür somut adımlar atılmadıkça, tek taraflı ateşkes, Rusya’nın yeniden bir araya gelmesi, birliklerini yeniden bir araya getirmesi veya zarar gören uluslararası prestijini onarması için yalnızca zaman kazanma çabası gibi görünüyor” denildi. ibaresi yer aldı.

Açıklamaya göre Borrell, Kuleba’ya AB’nin Ukrayna için siyasi, askeri, ekonomik ve insani dayanağı koruma kararlılığını da iletti.

Görüşmede, Kuleba’nın video konferans yoluyla katılacağı 23 Ocak’ta yapılacak AB Dışişleri Bakanları Toplantısı ve 3 Şubat’ta yapılacak AB-Ukrayna Zirvesi hazırlıklarının da değerlendirildiği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’na 6 Ocak günü saat 12:00’den itibaren Ukrayna’da 36 saatlik ateşkes uygulaması talimatı verdi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Ortodoksların Noel döneminde dini törenlere katılmasına izin verilmesi için ateşkes kararı alındığı ve Ukrayna tarafına ateşkes ilan etmesi için davette bulunulduğu belirtildi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Rusya’nın ateşkes kararını Ukrayna ordusunun Donbass’ta ilerlemesini engellemeye yönelik bir saldırı olarak değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu